Sąd rozwiązuje spółkę z o.o. tylko w ostateczności
Powody zakończenia współpracy między wspólnikami są wskazane w przepisach bardzo ogólnie. Za każdym razem muszą więc zostać ocenione przez skład orzekający
W obrocie gospodarczym umowy spółek najczęściej zawierane są na czas nieokreślony. W zdecydowanej większości przypadków nie umieszcza się w nich postanowień dotyczących rozwiązania spółki.
Jeżeli mimo to pojawia się konieczność zakończenia spółki, a nie jest możliwe dojście w tej sprawie do porozumienia (np. przez sprzedaż udziałów), pozostaje ostateczność w postaci pozwu do sądu gospodarczego przeciwko spółce o jej rozwiązanie. Taką możliwość w stosunku do spółki z o.o. przewiduje art. 271 kodeksu spółek handlowych.
Kto może złożyć pozew
Legitymację do wniesienia pozwu o rozwiązanie spółki posiada każdy wspólnik – bez względu na liczbę udziałów – oraz członkowie organów spółki, ale już nie same organy kolektywnie. W sporze spółkę reprezentuje zarząd.
Gdy wspólnik jest równocześnie członkiem zarządu, może powstać konflikt interesów. W doktrynie ukształtowały się dwa poglądy: zgodnie z pierwszym stosuje się przez analogię art. 210 k.s.h. i spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub powołany pełnomocnik, drugi każe stosować art. 253 k.s.h. i ustanowić w tej sytuacji kuratora dla spółki.
Zamknięty katalog podmiotów wyklucza możliwość wnoszenia pozwu przez zastawnika lub użytkownika udziałów albo wierzyciela któregoś ze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta