Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pensja w litach lub w euro

02 listopada 2010 | Prawo i praktyka | Michał Wołoszczuk Krzysztof Kubik

Obcokrajowcy będący członkami zarządu polskich spółek mogą w umowie o pracę podać wynagrodzenie zarówno w złotych, jak i w wybranej przez siebie walucie, nawet najbardziej egzotycznej, i żądać w niej wypłaty

Jest to skutek zniesienia 24 stycznia 2009 r. zasady walutowości. Obecnie nie ma przeszkód, aby umownie określić wysokość i sposób płatności wynagrodzenia w obcym pieniądzu.

Na dwa sposoby

Uwzględnia się przy tym reguły ustanowione przez art. 358 kodeksu cywilnego dotyczące określania wartości waluty na potrzeby spełnienia świadczenia. Jeśli więc wynagrodzenie określono w euro, a strony nie postanowią inaczej, można je wypłacić w sposób zgodny z umową w euro lub alternatywnie: w części lub całości w złotych, określając kurs wymiany waluty obcej na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z dnia wymagalności świadczenia.

Artykuł 358 k.c. zezwala jednak stronom zmodyfikować także sposób spełnienia świadczenia. Dlatego wolno im wyłączyć alternatywne świadczenie w złotych, stosując klauzulę tzw. efektywnej waluty. To oznacza, że wskazaną w euro pensję wypłaca się w określonej przez strony walucie, wyłączając możliwość zapłaty w złotych.

Jeżeli natomiast...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8767

Spis treści

Bitwy i wyprawy morskie

Zamów abonament