Ekonomiści buntownikami?
Piotr Zaremba: Balcerowicz, Rybiński, Gomułka czy liderzy Centrum im. Adama Smitha nie usłuchali przestróg, aby milczeć z godnością, bo za rogiem czai się Kaczyński – pisze publicysta „Rzeczpospolitej”
Wojna ekonomistów z rządem – to hasło od miesięcy popularyzują media. Język tej wojny zaczyna się nawet zaostrzać.
Lider Centrum im. Adama Smitha Robert Gwiazdowski nie tylko przypuścił fundamentalny atak na rząd Tuska, jako zdradzający wszelkie kanony wolnorynkowej polityki, ale też chwali się związkami z Leszkiem Balcerowiczem. A ponieważ centrum zawsze było polityczne w duchu kontestacji (co nie znaczy związane z jakąkolwiek partią) oznacza to trochę symboliczne zerwanie byłego wicepremiera z mainstreamem.
Z drugiej strony szara eminencja rządu Michał Boni zarzuca Balcerowiczowi uprawianie showmaństwa (bo zainstalował słynny licznik długu publicznego i mobilizuje ludzi na Facebooku). To by z kolei oznaczało, że jeden z ojców założycieli III RP naprawdę traci immunitet.
Co nie znaczy, że – wbrew temu, co twierdzi Rafał Ziemkiewicz – establishment, broniący rządu przed „złym Kaczorem”, wypluł profesora jako zdrajcę Frontu Jedności Narodu. Jego kręgi są raczej zdezorientowane kłótnią w rodzinie. „Gazeta Wyborcza” wciąż powtarza argumenty Balcerowicza. Tyle że przyciszonym głosem, bo zasadnicze fronty są nadal inne.
Spośród mainstreamowych komentatorów jedynie Jacek Żakowski przyjął z euforią ten spór, uznając, że tacy ludzie jak Jan Krzysztof Bielecki czy Michał Boni są odtrutką na Balcerowiczowski dogmatyzm. Ale Żakowski w rzadkich chwilach, kiedy nie walczy z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta