Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Można odzyskać niesłusznie zapłaconą daninę od drogi

03 listopada 2010 | Prawo i praktyka | Aleksander Jarosz Michał Bogacz

Przedsiębiorcy, którzy mimo takiego obowiązku zapłacili w latach 2005 – 2006 podatek od dróg, powinni wystąpić z wnioskiem o zwrot nadpłaty. Są szanse, że go otrzymają

Zamieszanie związane z opodatkowaniem dróg to efekt zmiany przepisów.

Jak zmieniało się prawo

Problemu nie było do 2003 roku. Sytuacja była jasna: zwolnione z podatku były jedynie budowle dróg publicznych wraz z pasami drogowymi oraz zajęte pod nie grunty.

Następnie ustawodawca zdecydował się na wyłączenie z opodatkowania wszystkich (bez ograniczenia tylko do publicznych) pasów drogowych (rozumianych jako fragmenty gruntu) wraz z drogami oraz obiektami budowlanymi związanymi z prowadzeniem, zabezpieczeniem i obsługą ruchu (traktowanymi jako budowle na potrzeby podatku od nieruchomości). W efekcie rozszerzono zakres wyłączenia (mimo braku takiego zamiaru, jak się później okazało).

Gdy ustawodawca zdał sobie sprawę ze swojego błędu, zdecydował się na kolejną nowelizację ustawy. Ponownie wyłączenie z opodatkowania dotyczyło jedynie gruntów zajętych pod pasy drogowe dróg publicznych, z wyjątkiem związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej innej niż eksploatacja autostrad płatnych (było to nowe zastrzeżenie).

Wprowadzając takie zmiany, ustawodawca potwierdził, że w latach 2004 – 2006 mieliśmy do czynienia z szerokim wyłączeniem dróg z opodatkowania.

Aby jednak nie upraszczać zbytnio zadania podatnikom, nie zdefiniował w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych pojęcia drogi. Pojawiły się więc różne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8768

Spis treści
Zamów abonament