Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

In vitro do zaskarżenia

03 listopada 2010 | Publicystyka, Opinie | Piotr Winczorek
Piotr Winczorek
autor zdjęcia: Darek Golik
źródło: Fotorzepa
Piotr Winczorek

Przyszła ustawa dotycząca zapłodnienia pozaustrojowego może zostać skierowana do Trybunału Konstytucyjnego. I to zarówno wtedy, gdy zakaże stosowania tej metody, jak i wtedy, gdy ją dopuści – twierdzi prawnik

Konstytucja RP z 1997 r. nie zawiera bezpośrednich odniesień do procedury in vitro. Podobnie zresztą jak do aborcji, przeszczepów organów ludzkich, postępowania z chorymi w stanach terminalnych itp. Nie określa, co w takich wypadkach jest dopuszczalne prawnie, co zakazane, a co pozostaje poza sferą zainteresowania prawa. Być może autorzy konstytucji zgrzeszyli brakiem wyobraźni i nie przewidzieli, do jakiego stopnia kwestie te już są lub będą w niedługim czasie przedmiotem zainteresowania społecznego oraz poważnych sporów o charakterze etyczno-prawnym.

Niemniej tekst polskiej ustawy zasadniczej dostarcza pewnych wskazówek interpretacyjnych i decyzyjnych. Nie są to jednak, moim zdaniem, wskazówki wystarczająco czytelne i jednoznaczne, aby na ich podstawie można było wyprowadzać ostateczne i pewne wnioski. Na pytanie, czy ustawowe uregulowanie procedur odnoszących się do zapłodnienia pozaustrojowego pozostaje w zgodzie z konstytucją, mogą być udzielane sprzeczne odpowiedzi.

Nie byłoby niczym nadzwyczajnym, gdyby przyszła ustawa dotycząca tej kwestii została zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego i to niezależnie od swojej treści; zarówno wtedy, gdy zakaże stosowania metody in vitro, jak i wtedy, gdy ją dopuści z różnym stopniem rygoryzmu. Nie mam zamiaru ani możliwości wyręczenia Trybunału w rozwiązywaniu tego niełatwego kazusu. Ograniczę się jedynie do wskazania i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8768

Spis treści
Zamów abonament