Cesja nie zmienia zasad rozliczania leasingu
Firmy leasingowe bardzo rzadko zgadzają się, aby korzystający scedował umowę. Wszystko przez niekorzystną wykładnię fiskusa przepisów o podatku dochodowym
Jest szansa, że to się zmieni, bo zakwestionował ją Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. W wyroku z 5 maja 2010 r. (I SA/Bk 80/10) uznał, że firma przejmująca leasing może wykupić jego przedmiot na zasadach, które byłyby zastosowane do pierwszego leasingobiorcy.
Cesja nie pozbawia więc prawa do nabycia pojazdu lub maszyny na preferencyjnych zasadach, czyli po cenie niższej od rynkowej po zakończeniu umowy.
Co z korzyściami dla nabywcy
Sprawa dotyczyła wniosku o interpretację przepisów podatkowych. Wystąpiła z nim spółka z o.o. Należy ona do grupy kapitałowej zajmującej się produkcją artykułów spożywczych. W związku z restrukturyzacją rozważane jest przeniesienie na nią własności dwóch zakładów produkcyjnych należących do innych spółek z grupy. Ma to nastąpić w formie sprzedaży zakładu lub wniesienia go aportem. Planowana transakcja obejmie nie tylko majątek zakładu.
Przewidziana jest również cesja wybranych umów prawa cywilnego funkcjonalnie związanych z działalnością zakładów, w tym leasingu. Spółka zapytała, czy po przejęciu leasingu operacyjnego umowy te nie stracą dla celów podatkowych swojego charakteru.
Chciała wiedzieć, czy będzie mogła zaliczać raty do kosztów oraz czy po zakończeniu leasingu będzie miała prawo wykupić przedmioty leasingu po cenie odbiegającej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta