Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak poskarżyć się na przewlekłość

03 listopada 2010 | Prawo i praktyka | Agnieszka Smolarczyk

Jeśli sąd lub komornik prowadzi sprawę zdecydowanie zbyt długo, nie warto czekać bezczynnie. Można domagać się podjęcia odpowiednich czynności, a także zadośćuczynienia

Strona ma prawo wnieść skargę na przewlekłość, gdy w konkretnym postępowaniu nastąpiło naruszenie jej prawa do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki. Chodzi o sytuację, gdy postępowanie trwa dłużej niż to konieczne dla wyjaśnienia okoliczności faktycznych i prawnych, które są istotne dla rozstrzygnięcia sprawy.

Aby móc stwierdzić, że w sprawie doszło do przewlekłości postępowania, sąd oceni terminowość i prawidłowość czynności podjętych przez sąd, prokuratora lub komornika, w zależności od tego kto z nich prowadzi postępowanie.

Ponad rok na ustalenie adresu

Skarga będzie skuteczna wtedy, gdy mamy do czynienia z przewlekłością postępowania. Ponieważ ustawa nie definiuje tego pojęcia, warto zerknąć do orzecznictwa. W postanowieniu z 24 lipca 2008 r. Naczelny Sąd Administracyjny (I OPP 23/08) stwierdził, że co do zasady postępowanie sądowe jest przewlekłe, jeżeli toczy się ponad 12 miesięcy.

Nie w każdym jednak przypadku zasada ta znajdzie zastosowanie. W tym samym bowiem postanowieniu sąd dodał, że w sprawie, której dotyczyła rozpoznawana przez niego skarga, wyrok wprawdzie został wydany po upływie 12 miesięcy od czasu przekazania skargi wraz z aktami sprawy i odpowiedzią na skargę do sądu.

Nie można jednak przyjąć, że nastąpiło naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki. To dlatego że sąd musiał ustalić krąg...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8768

Spis treści
Zamów abonament