Opodatkowanie marży może być opłacalne
Kupując używany samochód osobowy od przedsiębiorcy, który handluje takimi autami, warto przeliczyć, czy korzystniej to zrobić na fakturę VAT marża, czy na zwykłą
Podatnik prowadzący działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży towarów używanych może opodatkować tę sprzedaż nie tylko od marży, ale także na zasadach ogólnych. W zależności od sytuacji opodatkowanie marży może być bardziej bądź mniej korzystne dla nabywcy w porównaniu z zasadami ogólnymi.
Zasady opodatkowania marży reguluje art. 120 ust. 4 ustawy o VAT. Zgodnie z nim przy dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odprzedaży podstawą opodatkowania jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.
Zatem przez marżę należy rozumieć kwotę, którą ma zapłacić nabywca używanego towaru pomniejszoną o wartość jego nabycia oraz o kwotę podatku (a nie marży i naliczonego od niej 22-proc. podatku VAT). W związku z tym VAT należy liczyć w stu, a nie od stu.
Nabywca nie będzie mógł odliczyć VAT należnego, bo nie będzie on wykazany na fakturze, co wynika z art. 120 ust. 16 ustawy o VAT. Kwotą nabycia w wypadku towaru używanego jest wynagrodzenie, które podatnik płaci dostawcy tego towaru.
Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 24 października 2008 r. (ITPP2/443-657/08/MD), według...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta