Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Od decyzji organu rentowego pisz sprzeciw

10 listopada 2010 | Prawo i praktyka | Ryszard Sadlik

Osoba niezadowolona z tego, co orzekł ZUS, może się odwołać do sądu. O tym uprawnieniu i sposobie jego realizacji powinna zostać pouczona w tym samym rozstrzygnięciu, z którym się nie zgadza

Odwołanie wnosi się na piśmie do organu, który wydał decyzję, lub do sporządzonego przez ten organ protokołu w ciągu miesiąca od doręczenia odpisu decyzji. Następnie ZUS przekazuje odwołanie z aktami sprawy do sądu. Jeżeli jednak uzna argumenty skarżącego w całości za słuszne, może zmienić lub uchylić poprzednią decyzję.

W takim wypadku odwołaniu nie nadaje dalszego biegu (art. 4779 § 1 i 2 kodeksu postępowania cywilnego). Co do zasady zatem odwołanie składa się za pośrednictwem oddziału ZUS, który wydał zaskarżaną decyzję, a nie wprost do sądu.

Miesiąc na ruch

Ubezpieczony może też odwołać się bezpośrednio do protokołu w sądzie właściwym do rozpoznania sprawy albo w tym stosownym dla jego miejsca zamieszkania. W takim wypadku sąd, do którego trafiło odwołanie, niezwłocznie przekazuje protokół organowi, autorowi zaskarżonej decyzji.

Jeśli jednak sąd ten jest właściwy do rozpoznania, przewodniczący niezwłocznie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8774

Spis treści
Zamów abonament