Jeśli współpraca się nie układa, trzeba zwrócić się do sądu
Umorzenie udziałów w spółce z o.o. nie powinno być wykorzystywane jako sposób na pozbycie się niechcianej osoby. Temu służy instytucja wyłączenia
Udział stanowi tytuł uczestnictwa w spółce z o.o. i określa zarazem status wspólnika. Zgodnie z art. 157 § 1 k.s.h. umowa spółki powinna obligatoryjnie określać między innymi liczbę i wartość nominalną udziałów objętych przez poszczególnych wspólników w zamian za wniesione przez nich wkłady.
Stosunek prawny łączący danego wspólnika ze spółką może się jednak zmienić bądź będzie zniesiony wskutek umorzenia udziałów albo wyłączenia ze spółki.
Przez umorzenie udziału należy rozumieć, według literatury, czynność prawną polegającą na pozbawieniu udziału bytu prawnego, powodującą uchylenie praw i obowiązków wspólnika w zakresie tego udziału oraz na pozbawieniu tego udziału charakteru części składowej kapitału zakładowego.
Na podstawie art. 199 k.s.h. wyróżnić można następujące rodzaje i sposoby umorzenia udziałów: dobrowolne dokonane za zgodą wspólnika lub przymusowe bez jego zgody (§ 1), odpłatne (§ 2) lub nieodpłatne (§ 3) oraz tzw. umorzenie automatyczne (§ 4), zwane również szczególnym.
Umorzenie udziału może nastąpić, jeżeli przewiduje to umowa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta