Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wsparcie z funduszu bez PIT

10 listopada 2010 | Prawo i praktyka | Piotr Rydzewski Jarosław Sawicki

Dofinansowanie wypoczynku, pożyczki i zapomogi – między innymi na te cele pracodawcy wydatkują środki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, a pracownicy korzystają z preferencji podatkowych

Najczęściej pożyczki ze środków funduszu (zfśs) są udzielane na znacznie korzystniejszych warunkach niż komercyjne.

Wynika to przede wszystkim z charakteru tych świadczeń (nie jest nim uzyskanie przez pracodawcę zysków, lecz wsparcie pracownika), źródła ich finansowania (nie są to środki obrotowe pracodawcy, lecz przeznaczone na cele socjalne) i z tego że ryzyko udzielenia pożyczki pracownikowi przez pracodawcę (który ma informację o dochodach pracownika) jest znacznie niższe, niż w przypadku gdy udziela jej instytucja finansowa.

To nie jest nieodpłatne świadczenie

Z tych względów można uznać, że pożyczka udzielona z zfśs, oprocentowana niżej niż bankowa, jest udzielona na zasadach rynkowych, a co za tym idzie pracownik nie uzyskuje przychodu z tytułu częściowo nieodpłatnych świadczeń.

Stanowisko takie aprobują także organy podatkowe, uznając, że jeżeli regulamin funduszu dopuszcza możliwość przyznania pracownikowi pożyczki o preferencyjnym oprocentowaniu, to nie ma żadnych podstaw prawnych do uznania różnicy między oprocentowaniem kredytów bankowych a udzielonej pożyczki za przychody ze stosunku pracy [b(]zob. interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 7 stycznia 2008 r., ILPB2/415-217/07-2/JK).

Warunkiem jest jednak udzielanie preferencyjnych pożyczek wszystkim pracownikom na takich samych zasadach. Co więcej organy skarbowe...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8774

Spis treści
Zamów abonament