Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podatek od opłaty za licencję będzie niższy o połowę

21 maja 2009 | Dobra firma | Krzysztof Rustecki

Od 1 lipca 2009 r. należności licencyjne wypłacane do wielu krajów Unii Europejskiej mogą być objęte znacznie niższą stawką zryczałtowanego podatku dochodowego

– Udziałowcem spółki z o.o. jest spółka mająca siedzibę w Luksemburgu. Udziałowiec ten posiada 30 proc. udziałów. Czy przekazywane mu opłaty za używanie znaku towarowego mogą korzystać ze zwolnienia od zryczałtowanego podatku w Polsce? – pyta czytelnik DF.

Opłaty za używanie znaku towarowego traktowane są jako należności licencyjne i opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Zwolnienie, o które pyta czytelnik, może być stosowane dopiero od maja 2013 r. Do 30 czerwca 2009 r. należności licencyjne przekazywane do Luksemburga są objęte w Polsce ryczałtem według stawki 10 proc. Gdy zostaną przekazane po tej dacie, mogą być opodatkowane według stawki 5 proc.

Obniżenie tej stawki dotyczy nie tylko należności licencyjnych przekazywanych do Luksemburga, ale także do Irlandii, Francji, Grecji, Włoch, Estonii, Łotwy, Finlandii, Hiszpanii, Portugalii, Rumunii, Słowenii oraz na Litwę, Węgry i Maltę.

20 proc. według ustawy...

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT podatek dochodowy z tytułu uzyskanych w Polsce przez zagranicznych podatników przychodów:

- z praw autorskich lub praw pokrewnych,

- z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw,

- z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8323

Spis treści
Zamów abonament