Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tylko nauka myślenia ma przyszłość

21 maja 2009 | Nowe technologie w edukacji | Krzysztof Gniewkowski
autor zdjęcia: Krzysztof Gniewkowski
źródło: Fotorzepa

Seminarium z okazji Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego miało uzmysłowić, jak daleko za innymi krajami jest Polska, jeśli chodzi o wykorzystywanie nowych technologii w edukacji. Spotkanie dowiodło, że pod tym względem polski system edukacyjny ma wiele do zrobienia i jeszcze przez jakiś czas będzie gonił kraje zaawansowane. Czy jednak mamy powody do wstydu? Nie. Wiemy, jaka jest skala potrzeb, wiemy, jak osiągnąć cel. Wiemy, że młode pokolenie to pokolenie nowoczesne oczekujące nowoczesnych technik edukacyjnych

I żeby zrealizować ten cel, pieniądze nie są najważniejsze. Zdaniem uczestników seminarium kluczowym zadaniem jest pokonanie takich barier jak bierność środowiska i zrozumienie potrzeb.

– Buchające kominy i piece huty przestały mieć znaczenie – mówił prof. Marek Hołyński, prezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego organizującego to seminarium. – Znaczenie ma wiedza, poziom edukacji społeczeństwa, umiejętność tworzenia informacji i jej przekazywania. Dla przyszłości Polski ważne będzie, ile osób będzie miało dostęp do szerokopasmowego Internetu. Ilu będziemy mieli programistów, webmasterów, ilu młodych ludzi będzie zakładać innowacyjne firmy oferujące nowe usługi w Internecie – stwierdza Hołyński.

– Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego jest ważny nie tylko dla administracji, ale także dla normalnych, żywych ludzi i organizacji pozarządowych – mówił Krzysztof Stanowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej. – Z wykształcenia jestem historykiem i czuję się odrobinę skrępowany. Moja...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8323

Spis treści
Zamów abonament