Konwój PQ 18 nie wypłynął
Dla Związku Sowieckiego słaniającego się w wyniku klęsk poniesionych w pierwszej fazie wojny konwoje z alianckimi dostawami płynące przez Morze Arktyczne były bezcenne.
Kiedy 15 stycznia 1942 roku samoloty niemieckie zaatakowały i uszkodziły lodołamacz „Stalin”, stało się jasne, że do czerwca skuty lodem Archangielsk pozostanie zamknięty. Hitlerowcy natychmiast skoncentrowali w tym rejonie stacjonarne siły lotnicze, okręty podwodne i wielkie jednostki nawodne: pancernik „Tirpitz”, który dotarł do Trondheim właśnie 15 stycznia, pancerniki „Lüt- zow” i „Admirał Scheer” oraz ciężki krążownik „Admirał Hipper”. Alianci poprosili Rosjan o zapewnienie osłony przeciwlotniczej na wschód od Wyspy Niedźwiedziej, ale ci odmówili. „Zapewne uważali – pisze Chris Bellamy w książce „Wojna absolutna. Związek Sowiecki w II wojnie światowej” (Prószyński i S-ka, Warszawa 2010) – że skoro konwoje są jedynym wkładem aliantów zachodnich na głównym teatrze wojny, to powinni ich sami bronić”.
Stosunki Sowietów z Brytyjczykami w kwestiach morskich były zresztą mocno napięte, odkąd we wrześniu 1941 r. sowiecki kontrwywiad marynarki wojennej zameldował,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta