Tropem kinowych przebojów
„Polska na filmowo” to opowieść o miejscach, gdzie kręcono kultowe filmy i seriale
Co łączy film „Potop” Jerzego Hoffmana i najnowszy serial Polsatu „Szpilki na Giewoncie”? Sceny do obu produkcji powstały w tatrzańskiej Dolinie Strążyńskiej. To jedna z wielu ciekawostek, jakich można się dowiedzieć z przewodnika „Polska na filmowo”, który niedawno pojawił się w księgarniach.
Czeczeńska wioska
– To książka nie tylko o przepięknych plenerowo miejscach w Polsce, gdzie powstawały produkcje filmowe polskie i zagraniczne, ale też opowieść o filmach, zarówno tych bardzo znanych, jak i mniej popularnych. Pokazuje, co się działo na planie – tłumaczy autor Marek Szymański. I zaczyna opowiadać o Biedrusku pod Poznaniem.
Tamtejszy poligon ma bogatą historię filmową. Sceny bitewne, przejazdy husarii i tatarskich hord kręcił tam Jerzy Hoffman do „Ogniem i mieczem”. Tam Podbipięta bohatersko zginął od tatarskich strzał. A podczas kręcenia bitwy pod Żółtymi Wodami jeden z jeźdźców głośno zaklął, niwecząc pracę dźwiękowców.
– Nagrania nie można było już...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta