Lokum uzyskane w trakcie rozwodu tylko dla żony
Do majątku wspólnego należą także dobra otrzymane tylko przez jedno z małżonków w czasie, gdy trwał ich związek
Podczas sprawy rozwodowej w 1989 r. otrzymałam przydział lokalu spółdzielczego. W 1987 r. zapadł wyrok w sprawie alimentów na dziecko. Już wcześniej zamieszkaliśmy oddzielnie. Na wkład mieszkaniowy zaciągnęłam pożyczki w zakładzie pracy. Pozostałą kwotę podarowała mi matka. Trzy lata po rozwodzie spłaciłam wkład budowlany. Były mąż nigdy w tym lokalu nie mieszkał. Po 21 latach wniósł do sądu sprawę o podział majątku wspólnego. Chce ode mnie 40 tys. zł spłaty z mieszkania spółdzielczego, choć nie dał na nie ani grosza. Twierdzi, że mieszkanie jest także jego. Czy ma rację? – pyta czytelniczka.
Wspólność przymusowa
Sprawa jest skomplikowana. Co do zasady wszelkie dobra nabyte przez oboje małżonków, a także przez męża lub żonę z osobna, w trakcie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej należą do majątku wspólnego.
Ta wspólność powstaje automatycznie, chyba że małżonkowie podpisali przed ślubem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta