Wyjawienie majątku dłużnika
Z nieznanych powodów sąd nie musi uprzedzać dłużnika przed złożeniem wykazu majątku o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania – piszą sędzia Sądu Rejonowego w Sopocie oraz asystentka w tym sądzie
Jeśli wniosek wierzyciela jest zasadny, to postępowanie o wyjawienie majątku ma dwie fazy. Pierwsza trwa zasadniczo do momentu wydania przez sąd postanowienia zgodnego z wnioskiem, które jest natychmiast wykonalne mimo możliwości jego zaskarżenia przez dłużnika (art. 915 § 3 k. p. c.; uwaga, przepisy bez podania źródła oznaczają kodeks postępowania cywilnego). Sentencja orzeczenia nakazuje dłużnikowi wykonanie dwóch obowiązków: 1) złożenie wykazu majątku z wymienieniem rzeczy i miejsca, gdzie się znajdują, przypadających mu wierzytelności i innych praw majątkowych, 2) przyrzeczenia, że złożony przez niego wykaz jest prawdziwy i zupełny. Druga faza ma na celu wyegzekwowanie postanowienia.
Częsty brak wniosku
Przepis art. 919 stanowi, że „za osobę, która nie ma zdolności procesowej, wykaz i przyrzeczenie obowiązany jest złożyć jej przedstawiciel ustawowy”. Nielojalnością ustawodawcy wobec wierzycieli, którzy nie zawsze muszą korzystać z profesjonalnej pomocy, jest to, że w k. p. c. nie ma przepisu, iż za osobę prawną wykaz i przyrzeczenie składa jego organ (lub inny tożsamy).
Zaskoczony wierzyciel (który nie jest osobą fizyczną) otrzymuje więc zarządzenie zobowiązujące go do wskazania imion, nazwisk i adresów osób (lub jednej osoby), które w imieniu dłużnika mają złożyć wykaz majątku i przyrzeczenie przy jednoczesnym złożeniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta