Edyp i Korsarz
Eliasz Baran w 1943 roku próbował wydostać stryja Bronisława Komorowskiego z rąk gestapo. Prezydent po 65 latach odnalazł w Izraelu syna tego człowieka
Grudzień 2010, Waszyngton
W amerykańskiej stolicy z pierwszą oficjalną wizytą przebywa prezydent Bronisław Komorowski. W programie przewidziano zwiedzanie słynnego Muzeum Holokaustu, a podczas niego krótkie wystąpienie prezydenta. Aby go posłuchać, przyszło sporo osób. Ocaleli z Holokaustu, działacze żydowscy, trochę Polonii, historycy, amerykańscy oficjele.
Spodziewają się przemówienia, jakich słyszeli w życiu setki. Nieoczekiwanie, wraz z prezydentem, na podwyższenie wchodzi jednak jeszcze jeden człowiek. – To dla mnie ktoś więcej niż serdeczny przyjaciel – mówi Komorowski, wskazując na mężczyznę. – To konsul honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Jerozolimie Zeev Baran. Połączyła mnie z nim niebywała historia, którą chciałbym państwu opowiedzieć.
Prezydent opowiada o swoim stryju, który podczas wojny był żołnierzem polskiego podziemia niepodległościowego w Wilnie. W 1943 roku wpadł w ręce Niemców i trafił do więzienia. Zdesperowani rodzice podjęli próby wykupienia go z rąk gestapo za resztki rodzinnych precjozów. Swoją pomoc w tych działaniach zaoferowali, sami znajdujący się w dramatycznej sytuacji, Żydzi.
– Starania podjęła między innymi rodzina Baranów. Przez całe życie byłem przekonany, że ci ludzie zostali zamordowani podczas likwidacji wileńskiego getta. Dopiero niedawno odnalazłem Zeeva. To syn Eliasza Barana,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta