Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Największa bitwa wszech czasów

18 grudnia 2010 | Plus Minus | Andrzej Wielowieyski
 Sowieccy żołnierze wzięci do niewoli. 1941 r.
źródło: Ośrodek karta
Sowieccy żołnierze wzięci do niewoli. 1941 r.
źródło: Ośrodek karta
Adolf Hitler z generałami Walterem von Brauchitschem i Franzem Halderem (z prawej). 1941 r.
źródło: AFP
Adolf Hitler z generałami Walterem von Brauchitschem i Franzem Halderem (z prawej). 1941 r.

Wielu historyków uznaje, że to nie względy militarne i techniczne zadecydowały o sowieckiej klęsce w 1941r., ale przyczyny polityczne: tłumiona nienawiść do ustroju sowieckiego i do Stalina

Warto pokazać przeciwstawne twierdzenia historyczne dotyczące II wojny. Ożywiają one pamięć, z której nie można usunąć doświadczeń straszliwych strat, które poniósł Związek Sowiecki, w tym Armia Czerwona, zarówno w wyniku klęsk, jak i zwycięstw, a także wyniszczenia milionów ludności cywilnej. Straty te wynosiły według różnych szacunków 27 – 30 milionów ludzi. Ta przerażająca rzeczywistość oznacza, że – niezależnie od późniejszych sukcesów militarnych i uzyskania przez Związek Sowiecki statusu supermocarstwa – Wielka Wojna Ojczyźniana faktycznie została przegrana, bo całe prawie pokolenie zostało wyniszczone. Rosyjscy rewizjoniści historyczni są czytani. Ukazały się i u nas, obok książek Wiktora Suworowa, książki jego ucznia – Marka Sołonina („22czerwca 1941, czyli jak rozpoczęła się Wielka Wojna Ojczyźniana”, „23 czerwca. Dzień »M«”). Są one kontynuacją słynnego „Lodomałacza” Suworowa. Ich weryfikacją są dwie pozycje PISM: Sławomira Dębskiego „Między Berlinem a Moskwą. Stosunki niemiecko-sowieckie 1939 – 1941” oraz „Kryzys 1939 r. – w interpretacjach polskich i rosyjskich historyków”. Ukazują prawdziwszą wizję II wojny. Powinna ją uwzględnić komisja podręcznikowa, którą mają powołać rządy Rosji i Polski.

Decyzja o rozpoczęciu wojny

Oficjalna wersja rosyjska głosiła ciągłość pokojowej polityki radzieckiej....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8807

Spis treści
Zamów abonament