Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracownik socjalny odbierze dziecko

18 grudnia 2010 | Prawo | Henryk Haak

W razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka w związku z przemocą w rodzinie pracownik socjalny ma prawo odebrać dziecko z rodziny i umieścić je w bezpiecznym miejscu – pisze sędzia Sądu Okręgowego w Kaliszu, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Szczecińskiego

Postępowanie rozpoznawcze w sprawach o odebranie dziecka toczy się według przepisów o postępowaniu nieprocesowym, stanowiąc jedno z postępowań w sprawach opiekuńczych należących do spraw z zakresu prawa rodzinnego, opiekuńczego i kurateli. Ma ono materialnoprawne podstawy głównie w art. 100 i 175 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz w konwencji dotyczącej cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę sporządzonej w Hadze 25 października 1980 r. (DzU z 1995 r. nr 108, poz. 528; DzU z 1999 r. nr 93, poz. 1085).

Postępowanie o wykonanie orzeczeń dotyczących odebrania dziecka jest unormowane w art. 5986 – 59813 k.p.c. Głównym organem wykonawczym prowadzącym to postępowanie jest kurator sądowy.

Także ustawa z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (DzU nr 180, poz. 1493) – znowelizowana 10 czerwca 2010 r., która weszła w życie 1 sierpnia (DzU nr 125, poz. 842) – przewiduje możliwość odebrania dziecka, i to przez pracownika socjalnego. Jest to wyjątek od reguły, iż odebranie dziecka następuje na podstawie orzeczenia właściwego, niezależnego, bezstronnego i niezawisłego sądu.

Kto i kiedy

Na podstawie art. 12a ust. 1 ustawy w razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka w związku z przemocą w rodzinie pracownik socjalny ma prawo odebrać dziecko z rodziny i umieścić je u innej niezamieszkującej wspólnie osoby najbliższej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8807

Spis treści
Zamów abonament