Po opuszczeniu spółki osobowej trudno rozliczyć się z fiskusem
Od 1 stycznia wysokość podatku płaconego przez występującego wspólnika zależy od wypłat, które otrzymał w całym okresie funkcjonowania spółki. Problem w tym, że nie są one nigdzie ewidencjonowane
Skąd więc podatnik ma wiedzieć, ile pieniędzy dostał np. w marcu 1999 r.?
Nowe reguły
Z początkiem roku zmieniły się zasady opodatkowania likwidacji spółki niebędącej osobą prawną i wystąpienia z niej wspólnika. Nie ma już obowiązku płacenia PIT od remanentu likwidacyjnego.
Zgodnie z art. 24 ust. 3c ustawy o PIT dochodem z tytułu wystąpienia wspólnika ze spółki niebędącej osobą prawną w przypadku otrzymania środków pieniężnych jest różnica między przychodem z tego tytułu, ustalonym zgodnie z art. 14 tej ustawy, a wydatkami na nabycie lub objęcie prawa do udziałów w takiej spółce.
Z art. 14 ust. 2 pkt 16 ustawy o PIT wynika, że przychodem z działalności gospodarczej są środki pieniężne otrzymane przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki. Jednak nie wszystkie.
Art. 14 ust. 3 ustawy o PIT mówi bowiem, że do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki, w części odpowiadającej uzyskanej przed wystąpieniem przez wspólnika nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, o których mowa w art. 8 ustawy o PIT, pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta