Jak poprawnie wystawić korektę
Zastosowanie starej stawki przy wystawianiu faktur korygujących na plus zależy od tego, czy korygowana transakcja pozostała ta sama
Jednym z problemów, z jakimi mogą spotkać się przedsiębiorcy z powodu zmiany stawek VAT, jest sposób dokonywania korekt faktur w związku z różnymi zdarzeniami, które do wystawiania faktur obligują bądź uprawniają. Powstaje pytanie o właściwą stawkę podatku dla takiej korekty.
Zasada ogólna
Odnieść się tutaj należy przede wszystkim do reguły ogólnej związanej ze zmianą stawek, jaka została wyrażona w art. 41 ust. 14a ustawy o VAT. Zgodnie z nią do danej czynności (dostawy towarów czy też świadczenia usług) zastosowanie ma stawka podatku obowiązująca w chwili jej wykonania.
To pozwala na postawienie tezy ogólnej: sprzedaż korygujemy z taką stawką, jaka miała zastosowanie do danej czynności. Na fakturze korygującej należy więc zastosować taką stawkę, z jaką wystawiono fakturę pierwotną.
Korekty na minus i na plus
Z pewnością dotyczy to wszystkich korekt na minus, czy to z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta