Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak poprawnie wystawić korektę

17 stycznia 2011 | Prawo i praktyka | Adam Bartosiewicz

Zastosowanie starej stawki przy wystawianiu faktur korygujących na plus zależy od tego, czy korygowana transakcja pozostała ta sama

Jednym z problemów, z jakimi mogą spotkać się przedsiębiorcy z powodu zmiany stawek VAT, jest sposób dokonywania korekt faktur w związku z różnymi zdarzeniami, które do wystawiania faktur obligują bądź uprawniają. Powstaje pytanie o właściwą stawkę podatku dla takiej korekty.

Zasada ogólna

Odnieść się tutaj należy przede wszystkim do reguły ogólnej związanej ze zmianą stawek, jaka została wyrażona w art. 41 ust. 14a ustawy o VAT. Zgodnie z nią do danej czynności (dostawy towarów czy też świadczenia usług) zastosowanie ma stawka podatku obowiązująca w chwili jej wykonania.

To pozwala na postawienie tezy ogólnej: sprzedaż korygujemy z taką stawką, jaka miała zastosowanie do danej czynności. Na fakturze korygującej należy więc zastosować taką stawkę, z jaką wystawiono fakturę pierwotną.

Korekty na minus i na plus

Z pewnością dotyczy to wszystkich korekt na minus, czy to z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8828

Spis treści
Zamów abonament