Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przywrócona pamięć Polaków

17 stycznia 2011 | Publicystyka, Opinie | Barbara Fedyszak-Radziejowska
autor zdjęcia: Jakub Ostałowski
źródło: Fotorzepa

Barbara Fedyszak-Radziejowska: Działalność Instytutu przywraca Polakom poczucie własnej wartości. Pokazuje, że nie tylko wąskie elity od 1968 roku nie akceptowały PRL, ale także wielu Polaków próbowało wyrażać swój sprzeciw nawet w najtrudniejszych latach stalinowskich – uważa przewodnicząca Kolegium IPN

Powołanie Instytutu Pamięci Narodowej zajęło polskiemu społeczeństwu całe dziesięć lat, przyjmując, że 1989 rok otworzył przed nim taką możliwość. Dzisiaj Instytut ma za sobą pierwszą dekadę trudnej, ale znaczącej dla demokracji i świadomości społecznej działalności. Od samego początku towarzyszyła jej wrogość wielu środowisk opiniotwórczych. Jest swoistą zagadką, dlaczego instytucja, która powstała od podstaw w suwerennej Polsce, by służyć jej demokratycznemu państwu, która symbolizuje odchodzenie od PRL, a nie transformowanie jej w III RP, budziła i nadal budzi tak wielki opór wielu środowisk.

Przeciwników IPN szuka się zwykle po lewej stronie sceny politycznej, bo to politycy SLD najbardziej konsekwentnie deklarowali postulat zabetonowania czy też spalenia archiwów pozostałych po organach bezpieczeństwa PRL. Jednak dzisiaj, gdy lepiej poznaliśmy poglądy licznych przeciwników IPN, dostrzeganie ich wyłącznie po stronie lewicy niewiele wnosi do sprawy.

Kiedy IPN będzie mógł spokojnie pracować, bez stronniczych i niesprawiedliwych ataków, bez ostentacyjnego lekceważenia osiągnięć i piętnowania niedoskonałości?

Wydarzenia ostatnich lat oraz nowe publikacje niechętnych IPN polityków i komentatorów pozwalają postawić hipotezę, że kluczową zmienną współtworzącą poglądy tej części elity

III RP, która...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8828

Spis treści
Zamów abonament