Nie warto wpisywać zbyt małych kwot
Przedsiębiorcy, sprzedając używane rzeczy, które były wcześniej wykorzystywane w działalności gospodarczej, często zaniżają wartość transakcji. Takie działanie może się okazać niekorzystne zarówno dla nich, jak i dla kupujących
Wskazywanie na fakturze kwoty niższej od tej rzeczywiście otrzymanej związane jest rzecz jasna z kwestiami fiskalnymi. Im mniejsza kwota, tym mniejszy podatek VAT a także mniejszy podatek dochodowy. Powyższe powoduje, że transakcje z zaniżoną ceną są z reguły dokonywane w sytuacji, kiedy sprzedającym jest przedsiębiorca a nabywcą jest konsument.
Każda rozsądnie działająca firma nabywająca daną rzecz jest zainteresowana fakturą (rachunkiem) z wartościami odpowiadającymi rzeczywiście zapłaconej cenie, albowiem praktycznie każdy zakup stanowi koszt uzyskania przychodu, a dodatkowo daje możliwość odliczenia podatku od towarów i usług.
Używane za gotówkę
Konsument, choć tylko teoretycznie, nie ma żadnego interesu w tym, aby zapłacona przez niego cena widniała na rachunku. Z reguły za zgodę na takie postępowanie otrzymuje też dodatkową bonifikatę przez obniżenie ceny, która zachęca go do współdziałania w wystawieniu dokumentu poświadczającego nieprawdę, a następnie posługiwania się nierzetelnie wystawioną fakturą.
Zaniżanie cen najczęściej dotyczy sprzedaży rzeczy, które przez jakiś czas były wykorzystywane przez firmę (np....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta