Wychowawczy nie do końca chroni przed zwolnieniem
Osoba opiekująca się dzieckiem może stracić etat, choć teoretycznie jest nie do ruszenia. Jest to możliwe m.in. wtedy, gdy firma znajduje się w likwidacji albo ogłoszono jej upadłość
Pobyt na urlopie wychowawczym zapewnia pracownikowi szczególną ochronę przed wypowiedzeniem angażu lub rozwiązaniem go w trybie natychmiastowym (art. 1861 kodeksu pracy).
Rozpoczyna się ona od dnia złożenia przez zatrudnionego wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego i trwa do daty jego zakończenia. Gdy oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, z tego uprawnienia może korzystać tylko jedno z nich.
Przykład 1Pani Oliwia od 1 września 2010 r. przebywała na dwuletnim urlopie wychowawczym. Zatrudniona była w ABC sp. z o.o. na czas nieokreślony. 3 stycznia 2011 r. prezes spółki – w związku ze znaczną redukcją zleceń – podjął decyzję o likwidacji jej stanowiska pracy, a następnie wskazał to jako przyczynę w wypowiedzeniu angażu.
Postępowanie pracodawcy nie było prawidłowe. Likwidacja stanowiska pracy nie może bowiem stanowić powodu zwolnienia w okresie korzystania przez pracownika z urlopu wychowawczego.
Zakaz określony w art. 1861 k.p. nie obejmuje wypowiedzenia dokonanego przez pracownika oraz rozwiązania angażu na mocy porozumienia stron, które mogą nastąpić w każdym czasie.
Trzy wyjątki
Wyjątek dotyczy likwidacji lub ogłoszenia upadłości pracodawcy albo zaistnienia przesłanek rozwiązania kontraktu o pracę w trybie dyscyplinarnym z winy pracownika (tu nie jest wymagana zgoda...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta