Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kontrahent musi się liczyć z przepisami kościelnymi

17 stycznia 2011 | Prawo | Izabela Lewandowska

Oceniając pełnomocnictwo udzielone przez kościelną osobę prawną, trzeba uwzględniać jej statuty określające kompetencje jej organów

Potwierdził to Sąd Najwyższy w postanowieniu z 12 stycznia 2011 r.

Początek sprawie dała umowa przedwstępna sprzedaży zawarta w 2006 r. między spółką z o.o. Glob Tower a Józefem L., który okazał rejentowi pełnomocnictwo notarialne podpisane przez pomocnika proboszcza parafii ewangelicko-augsburskiej św. Trójcy.

Pomocnik proboszcza to nie organ

Przedmiotem umowy było należące do parafii prawo użytkowania wieczystego nieruchomości położonej w stolicy u zbiegu ul. Towarowej i al. Solidarności, zwanej serkiem wolskim. Cenę tej nieruchomości, wartej wtedy ok. 60 mln zł, ustalono na 40 mln zł.

Glob Tower złożył w sądzie wieczystoksięgowym wniosek o wpis roszczenia o zawarcie umowy przyrzeczonej. Jako jego podstawę spółka dołączyła umowę przedwstępną. Referendarz wniosek uwzględnił.

W skardze na jego postanowienie parafia twierdziła, że umowa ta jest nieważna z powodu jej wadliwej reprezentacji. W świetle bowiem prawa wewnętrznego Kościoła ewangelicko-augsburskiego (regulaminu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8828

Spis treści
Zamów abonament