W jaki sposób dofinansować firmę
Zanim udziałowcy zdecydują się na dokapitalizowanie spółki, powinni zastanowić się, w jakiej formie to zrobić. Od tego zależą bowiem obciążenia fiskalne
Spółka z o.o. lub akcyjna czasem wymaga dofinansowania. Można to zrobić w różny sposób. Najczęściej spotykane to podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczka lub dopłaty od wspólników. Każdy z nich ma różne skutki podatkowe.
Podwyższenie kapitału
Problem ten najłatwiej analizować na przykładzie. Załóżmy, że 16 września 2010 r. udziałowcy postanowili dokonać wpłaty na podwyższenie kapitału zakładowego spółki. W tym samym dniu przelali na konto spółki określoną kwotę, wpisując w tytule przelewu „wpłata kapitału zakładowego”.
Następnie 21 września zgromadzenie wspólników (udziałowców) podjęło uchwałę o podwyższeniu kapitału, wskazując, że kapitał zostanie pokryty wkładem pieniężnym.
W tym też dniu zarząd spółki złożył oświadczenie potwierdzające wniesiony wkład. Na tej podstawie sąd wydał postanowienie o podwyższeniu kapitału. Udziałowcy uznali, że dokonując wpłaty 16 września skutecznie podwyższyli kapitał spółki.
Kolejność zdarzeń nie jest dowolna
Uwzględniając przepisy prawa podatkowego, należy sobie zadać pytanie: jak traktować wpłatę dokonaną przez udziałowców? Nie można bowiem uznać, że było to podwyższenie kapitału, bo uchwała w tej sprawie była podjęta później.
Jeśli tak, to jak fiskus może zakwalifikować taką czynność? ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta