Opodatkowanie dobrowolnego umorzenia udziałów budzi wątpliwości
Brak przepisu przejściowego spowodował, że nie wiadomo, jak opodatkować wynagrodzenie wypłacone przez spółkę w styczniu 2011 r. wspólnikowi, który w grudniu 2010 r. zbył jej swoje udziały lub akcje w celu ich umorzenia
Do końca 2010 r. dochód z umorzenia udziałów (akcji) był traktowany jako dochód z udziału w zyskach osób prawnych niezależnie od tego, czy umorzenie było przymusowe, automatyczne czy dobrowolne. Wynikało to z art. 24 ust. 5 pkt 1 i 2 ustawy o PIT.
Od 2011 r. dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest tylko dochód z umorzenia przymusowego bądź automatycznego. Takie są skutki zmiany brzmienia art. 24 ust. 5 ustawy o PIT. Uchylony został bowiem pkt 2, w którym wcześniej wymieniony był dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji). To konsekwencje art. 1 pkt 16 lit. d nowelizacji z 25 listopada 2010 r. (DzU nr 226, poz. 1478).
Od tej pory dochód z odpłatnego z zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu ich umorzenia jest traktowany jako dochód z tytułu ich zbycia.
Co się zmieniło
Jakie to ma skutki?
Po pierwsze, zmieniły się zasady ustalania kosztów uzyskania przychodów z tytułu dobrowolnego umorzenia. Nie można już zastosować art. 24 ust. 5d ustawy o PIT, zgodnie z którym jeżeli udziały (akcje) zostały odziedziczone lub otrzymane w darowiźnie, to koszty ustala się do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny.
Przepis ten był na tyle korzystny, że w ostatnim czasie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta