Transakcje łańcuchowe nadal trudne dla firm
Podatkowe rozliczenia umów, w których uczestniczą przedsiębiorcy z kilku krajów, pozostają skomplikowane. Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów niewiele pomogły
Przepisy o transakcjach łańcuchowych i trójstronnych obowiązują w obecnym brzmieniu w polskiej ustawie o VAT od 2004 r. Resort opublikował ich wyjaśnienie 17 stycznia 2011 r. Jak z nich wynika, transakcje łańcuchowe dochodzą do skutku w wyniku umów o dostawę towarów zawieranych między kilkoma kontrahentami zamawiającymi u siebie kolejno określony towar, który trafia później bezpośrednio od ostatniego do pierwszego podmiotu w łańcuchu.
Dzieje się tak, gdy np. klient złoży w sklepie zamówienie na rzadki towar, sklep zamówi go u wyspecjalizowanego pośrednika, a ten z kolei znajdzie fabrykę produkującą określoną rzecz. W takich przypadkach najczęściej dostawa następuje z fabryki prosto do klienta.
Jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta