O czym pamiętać, spisując umowę licencyjną na oprogramowanie
Zamawiając aplikację komputerową na potrzeby firmy, warto zabezpieczyć swe prawa. W przeciwnym razie może się okazać, że nie wolno nam będzie korzystać z niego w jakimś zakresie
Najczęściej kontrakt dotyczący stworzenia programu komputerowego na zamówienie przedsiębiorcy zostanie sporządzony jako umowa o dzieło, czyli umowa rezultatu.
Z tego względu w kwestiach nieuregulowanych przez strony zastosowanie znajdą przepisy kodeksu cywilnego dotyczące umowy o dzieło (art. 627 – 646 k.c.), z zastrzeżeniem przepisów szczególnych dotyczących dzieła prawnoautorskiego wynikających z przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (art. 41 – 68).
Nośnik to nie wszystko
Zawarcie umowy o dzieło, której przedmiotem jest stworzenie programu komputerowego nie przenosi automatycznie na zamawiającego autorskich praw majątkowych.
Samo nabycie egzemplarza programu komputerowego (nośnika) także nie spowoduje przejścia na przedsiębiorcę autorskich praw majątkowych, ale wyłącznie przejście własności tego jednego nośnika jako rzeczy fizycznej.
Umowa o dzieło musi zatem zawierać postanowienia dotyczące zakresu korzystania z programu komputerowego albo zobowiązywać strony do zawarcia stosownej umowy z chwilą wydania dzieła.
Umowy dotyczące oprogramowania komputerowego najczęściej zakładają:
- stworzenie nowego oprogramowania na specjalne życzenie zamawiającego;
- dostosowanie istniejącego oprogramowania do potrzeb zamawiającego poprzez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta