Jak ewidencjonować usługi ciągłe
Dość często przepisy nakazują w dwóch różnych terminach rozliczyć kwoty wynikające z wystawionej faktury, odmiennie dla celów VAT i podatku dochodowego. Warto o tym pamiętać, szczególnie na przełomie lat podatkowych
Wtedy bowiem nawet niewielki błąd w rozliczeniu podatku dochodowego może spowodować, że przychód zostanie wykazany w innym roku, niż powinien.
Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi lub wydania towaru. Jeśli jednak transakcja powinna być udokumentowana fakturą (co ma miejsce w przypadku obrotu profesjonalnego), to decyduje moment jej wystawienia (ale nie później niż w siódmym dniu, licząc od momentu wydania towaru lub wykonania usługi).
Od tych ogólnych zasad ustawa o VAT przewiduje liczne odstępstwa. Inne reguły stosuje się np. do takich usług jak najem, dzierżawa, dostawy energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu przewodowego, usług transportowych, spedycyjnych oraz budowlanych, usług telekomunikacyjnych.
Ustawodawca przewidział dla nich szczególny moment powstania obowiązku podatkowego, uzależniając go od np. terminu płatności lub otrzymania zapłaty (bądź też odraczając jego powstanie o daną liczbę dni). W takich sytuacjach powstanie obowiązku podatkowego jest więc niezależne od momentu wykonania świadczenia czy daty wystawienia faktury.
Powoduje to, że może on istotnie różnić się od momentu wykazania przychodu dla celów podatku dochodowego. Warto o tym pamiętać, szczególnie na przełomie roku.
Kiedy powstaje przychód w CIT
Zgodnie bowiem z art. 12 ust....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta