Na co zwrócić uwagę, wynajmując lokal w centrum handlowym
Sklepy wielkopowierzchniowe zazwyczaj nie są zbyt otwarte na negocjacje. Tymczasem proponowane przez nich warunki często godzą w interesy sprzedawców
Stroną słabszą jest na ogół najemca, szczególnie gdy nie reprezentuje dużego podmiotu czy rozpoznawalnej na rynku marki. Centrum handlowe próbuje często zmusić go do zawarcia narzuconego przez siebie kontraktu. Główne tematy sporne można wyliczyć w punktach.
Punkt 1. Czynsz najmu i opłaty eksploatacyjne
Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest naliczanie przez wynajmujących czynszu najmu od z góry wyznaczonego dnia otwarcia sklepu (rozpoczęcia działalności) dla klientów. Co do opłat eksploatacyjnych (opłat wspólnych), momentem tym jest przekazanie lokalu najemcy.
Takie rozwiązanie jest uzasadnione. Problem jednak leży gdzie indziej – w razie przestoju pracy centrum czy też samego lokalu, z przyczyn niezależnych od najemcy, obowiązany jest on w dalszym ciągu do ponoszenia tych kosztów. Jeżeli przestój trwa jeden-dwa dni, można zaakceptować ten stan.
Co jednak w sytuacji gdy najemca z przyczyn leżących po stronie wynajmującego nie ma możliwości prowadzenia działalności przez okres dłuższy. Dlatego też w umowie powinno znaleźć się postanowienie regulujące taką sytuację.
Punkt 2. Czynsz od obrotu
Jest to najczęściej spotykany sposób naliczania czynszu lub jego części w galeriach handlowych. Wprowadza się go do umów na podstawie zasady swobody kontraktowania, jednakże wątpliwości dotyczą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta