Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ustalamy okresy zasiłkowe

24 stycznia 2011 | Prawo i praktyka | Justyna Zdrojkowska

Odstęp miedzy kolejnymi niedyspozycjami zdrowotnymi spowodowanymi tą samą chorobą nie ma znaczenia, jeśli nie jest dłuższy niż 60 dni. Sumujemy wtedy wszystkie zwolnienia lekarskie

Do jednego okresu zasiłkowego wliczamy wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy. Sumujemy je również, gdy przerwa między ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej absencji, spowodowanej tą samą chorobą, nie przekroczyła 60 dni.

Tak stanowi art. 9 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm., dalej ustawa zasiłkowa).

Pilnuj limitów

Wynagrodzenie za czas choroby przysługuje za łącznie 33 dni w roku kalendarzowym, a u pracownika, u którego choroba wystąpiła w roku następnym po ukończeniu przez niego 50 roku życia, łącznie do 14 dni.

Tak stanowi art. 92 kodeksu pracy. Okres 33/14 dni ustala się sumując poszczególne okresy niezdolności w trakcie roku kalendarzowego, nawet jeśli występuje między nimi przerwa albo pracownik zmieniał pracę w trakcie roku.

Po wykorzystaniu tego limitu podwładny nabywa prawo do zasiłku chorobowego. Okres pobierania wynagrodzenia chorobowego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8834

Spis treści
Zamów abonament