Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie ma zaufania, nie będzie posady

24 stycznia 2011 | Prawo i praktyka | Piotr Rola

Szef nie może polegać na podwładnym, który go okrada albo szkaluje. Dlatego może się z nim rozstać, wręczając wypowiedzenie umowy o pracę

O subiektywnej ocenie związanej z pojęciem zaufania wypowiedział się SN w wyroku z 14 lipca 1999 r. (I PKN 148/99). Uznał, że zaufanie to stan wyrażający się przekonaniem o możliwości polegania na kimś. Jest to więc stan z pogranicza sfery racjonalnej (intelektualnej) i psychicznej (emocjonalnej).

Daremne jest szukanie ogólnego, powszechnego wzorca „zaufania”. Nie ma go i nie można go stworzyć.

Utrata zaufania do pracownika może więc, ze względu na jej silne zobiektywizowanie, być uzasadnioną podstawą do wypowiedzenia umowy o pracę lub przeciwnie – może być nieuzasadniona z uwagi na jej nadmierną subiektywizację. Ocena zależy więc od sytuacji.

Przyczyna nie może być ogólna

Przy podejmowaniu decyzji o zakończeniu współpracy z pracownikiem należy pamiętać, że przyczyna rozwiązania umowy musi być prawdziwa, rzeczywista, również konkretna.

Wytyczne dotyczące wykładni art. 45 k.p. i zakresu zasadności wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony zawiera uchwała SN z 27 czerwca 1985 r. (III PZP 10/85). Zasadniczo, jako przyczyna wypowiedzenia umowy, nie wystarczy samo ogólnikowe stwierdzenie: utrata zaufania.

Jednak wyrok SN z 26 marca 1998 r. (I PKN 565/ 97) stwierdza, że powołanie się w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy w sposób ogólny na utratę zaufania do pracownika może być skuteczne,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8834

Spis treści
Zamów abonament