Kiedy wreszcie wykorzystamy szansę, by się stać biogazowym potentatem?
Rynek biogazowni rolniczych w Polsce to sektor obiecujący. Możliwości budowy biogazowni są duże. Niestety, liczba zrealizowanych inwestycji pozostaje niewielka
Ponad 6 tysięcy biogazowni funkcjonuje w Niemczech. W Polsce jest ich dziewięć. Ta miażdżąca dysproporcja w liczbie biogazowni rolniczych pokazuje, jak wiele jest na polskim rynku barier uniemożliwiających rozwój rolniczego potencjału energetycznego, jakim jest biogaz. Czy jest szansa na zmiany? O tym będą dyskutować eksperci podczas Międzynarodowych Targów Hodowli Zwierząt Farma w Poznaniu.
Typowa biogazownia rolnicza przetwarza biomasę występującą w rolnictwie: gnojowicę, gnojówkę, kiszonki, obornik, pomiot kurzy, zboża czy rośliny energetyczne. Polscy rolnicy wciąż traktują biogazownie z dystansem, patrząc na nie przez pryzmat wielu pozwoleń administracyjnoprawnych oraz finansów. Nasi zachodni sąsiedzi już dawno się przekonali, że biogazownia to nie odrębna działalność. To element prowadzonej produkcji rolniczej, który spełnia rolę swoistego zakładu utylizacyjnego i jednoczesnego źródła prądu, ciepła czy nawozów organicznych.
Faktem jest, że w Niemczech...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta