Nasz region nie chce być bankrutem
Podatnicy w Europie Środkowo-Wschodniej odczują w portfelach podwyżkę podatków Najbardziej uciążliwe zmiany wprowadziła dla swoich obywateli Rumunia Najszybciej będzie się rozwijała Estonia
Światowy kryzys mocno uderzył nie tylko w finanse publiczne państw Zachodu. Zaszkodził pod tym względem również krajom Europy Środkowo-Wschodniej. W 2007 r., według analityków banku UniCredit, średni deficyt budżetowy państw naszego regionu wynosił mniej niż 1 proc. PKB. W 2010 r. sięgnął on około 5,5 proc. PKB. W tym roku ma spaść do nieco ponad 4 proc. PKB.
Tallin bez kłopotów z długiem
Sytuacja wewnątrz regionu jest jednak pod tym względem bardzo niejednorodna. Najlepszym stanem finansów publicznych, nie tylko w Europie Środkowo-Wschodniej, ale również w całej Unii Europejskiej, może się pochwalić Estonia, która 1 stycznia przyjęła euro.
5,1 mld zł dostanie w tym roku rząd Węgier z antykryzysowego podatku
W tym roku, według prognoz Komisji Europejskiej, jej deficyt finansów publicznych sięgnie tylko 1,9 proc. PKB, a dług publiczny zaledwie... 9,5 proc. PKB. To zasługa wielu lat odpowiedzialnej polityki gospodarczej oraz konsolidacji fiskalnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta