Co trzeci Polak woli duże mieszkanie od domu
Decyzja o wyborze własnej nieruchomości nie jest prosta, tym bardziej dziś, gdy z jednej strony budowę domu ułatwiają lepsze niż niegdyś technologie i większy wybór projektów, ale z drugiej utrudniają ograniczone możliwości finansowania.
Dawno nieaktualne, lecz jednak nadal powszechne, jest przekonanie, że budowa domu jest nie tylko ogromnym wyzwaniem finansowym, ale także organizacyjnym. Budowa i eksploatacja domu wymagają większego zaangażowania niż utrzymanie i kupno mieszkania. W przypadku domu musimy bowiem także troszczyć się o jego otoczenie. Posiadanie własnego M nie wiąże się ze strzyżeniem trawnika, malowaniem ogrodzenia, odśnieżaniem swojej części chodnika etc. Kompromisem mogłoby być mieszkanie dwupoziomowe spełniające wszelkie normy domu jednorodzinnego, jednak niewymagające czynności, jakie na właściciela narzuca posiadanie domu. Krótko mówiąc: dom w bloku.
Ważna jest jednak lokalizacja mieszkania – jeden z głównych czynników wpływających na cenę lokalu. Mieszkanie w centrum Krakowa, Katowic, Lublina lub Warszawy jest znacznie droższe niż na przedmieściach tych miast, nawet w pięknej okolicy.
Czy Polacy woleliby zamieszkać na 120 metrach kwadratowych mieszkania czy w domu – takie pytanie zadano uczestnikom sondy przeprowadzonej przez Krajowy Rynek Nieruchomości. Okazało się, że odpowiedź nie jest oczywista.
Przyjmijmy, że dom o powierzchni 120...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta