Katyń: zbrodnia wojenna czy ludobójstwo
Konsekwencje prawne kwalifikacji danego czynu jako zbrodni wojennej są takie same jak w wypadku kwalifikacji jako zbrodni ludobójstwa – pisze adiunkt w Instytucie Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego
Ostatnie wypowiedzi, jakie pojawiły się w mediach, dotyczące niemożności kwalifikacji zbrodni katyńskiej jako ludobójstwa, wywołały ogromne emocje. I tak jest zawsze, gdy próbuje się podważyć uznanie danego przestępstwa za ludobójstwo, gdyż termin ten niesie ze sobą ogromny ładunek potępienia i dlatego bliscy ofiar często nie są w stanie zaakceptować jakiejkolwiek innej możliwości kwalifikacji danego czynu. O ile jednak w naukach społecznych czy publicystyce można spotkać wiele publikacji dotyczących ludobójstwa, w których zbrodnie te autorzy definiują według własnych kryteriów, niekoniecznie nawet wspominając o obowiązujących regulacjach prawnomiędzynarodowych, to prawnik nie może nie odnieść się do definicji zbrodni ludobójstwa z Konwencji w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa (konwencja) z 1948 r., której stroną jest Polska.
Według konwencji
Konwencja definiuje ludobójstwo jako jeden z wymienionych w niej czynów (np. zabójstwo czy spowodowanie uszkodzenia ciała) dokonany w zamiarze zniszczenia w całości lub części grup narodowych, etnicznych, rasowych lub religijnych jako takich.
To, co sprawia największy kłopot oskarżycielom, to udowodnienie zamiaru wyniszczenia danej grupy, tzw. dolus specialis. Nietrudno bowiem stwierdzić, że dane osoby są odpowiedzialne za wymordowanie nawet...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta