Jak rozliczać zagraniczne wydatki oddelegowanego pracownika
Koszty zagranicznej podróży służbowej zatrudnionego lub wysłania go do pracy w innym kraju obniżają, z nielicznymi wyjątkami, dochód pracodawcy
- Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych w Holandii. Wysyłam tam swoich pracowników, płacę im diety. Do Holandii bardzo często dojeżdżają oni swoimi prywatnymi samochodami, z samochodów tych korzystają też w celu dojazdu na miejsce budowy (np. 80 km od hotelu), płacą za paliwo i zakup innych części.
Czy mogę te wydatki zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Czy mogę to zrobić na podstawie paragonów za paliwo, części zamienne, parking? Czy w tym wypadku należy zastosować tzw. kilometrówkę czy może ryczałt? Czy powinienem zawrzeć z pracownikami umowę? Czy pracownicy powinni prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu? – pyta czytelniczka.
Przypomnijmy, że w zależności od tego czy pracownicy są wysyłani do Holandii w podróż służbową czy są tam oddelegowani do pracy, przysługują im inne świadczenia. Jednak w obu sytuacjach wydatki poniesione przez pracodawcę są dla niego kosztem uzyskania przychodów, jeżeli zostały faktycznie poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.
W ustawach o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) i od osób prawnych (CIT) nie ma zakazu ani ograniczenia możliwości zaliczenia do kosztów wydatków poniesionych przez pracodawcę na diety i inne należności związane z podróżą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta