Nakłady na nową technologię lub produkt można aktywować
Koszty prac rozwojowych mogą być dla celów bilansowych zakwalifikowane jako wartości niematerialne i prawne podlegające amortyzacji. W praktyce często są problemy z ustaleniem, kiedy spełniają ku temu warunki
Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 14 ustawy o rachunkowości koszty zakończonych prac rozwojowych zaliczane są do aktywów (a w ich ramach do wartości niematerialnych i prawnych). Muszą być jednak spełnione warunki wymienione w art. 33 ust. 2 tej ustawy.
Koszty zakończonych prac rozwojowych prowadzonych przez jednostkę gospodarczą na własne potrzeby oraz poniesione przed podjęciem produkcji lub zastosowaniem technologii zalicza się do wartości niematerialnych i prawnych, jeśli produkt lub technologia wytwarzania są ściśle ustalone, a związane z nimi koszty prac rozwojowych wiarygodnie określone.
Kolejnym warunkiem jest techniczna przydatność produktu lub technologii stwierdzona i odpowiednio udokumentowana, na podstawie której jednostka podjęła decyzję o wytwarzaniu tych produktów lub stosowaniu technologii.
Ostatecznie koszty prac rozwojowych mają być pokryte, według przewidywań, przychodami ze sprzedaży tych produktów lub zastosowania technologii.
W świetle art. 33 ust. 3 ustawy o rachunkowości okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych od kosztów prac rozwojowych nie może przekraczać pięciu lat. Ustawa nie precyzuje jednak, gdzie początkowo ujmować (na jakim koncie księgowym) ponoszone na nie koszty.
Niemniej, zgodnie z jej art. 10 ust. 3, w sprawach w niej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta