Bunkry i pociski, czyli tajemnice podziemnego miasta
Kiedy w Warszawie zaczyna się kopać, nigdy nie wiadomo, w którym momencie przybiegną archeolodzy i wstrzymają prace. Bo na placach budów zdarzają się spektakularne odkrycia.
Dzisiejsza Warszawa powstała na gruzach przedwojennego miasta. Na ruinach warszawskiego getta powstało osiedle Muranów – mówi varsavianista Marek Ostrowski. – Reliktów dawnej stolicy, ukrytych pod ziemią, jest bardzo dużo. Jeśli zaczyna się jakakolwiek budowa, inwestor powinien być przygotowany na podziemne odkrycia.
Niewypał w krzakach
Pamiątek po wojnie jest tak dużo, że niektórzy inwestorzy próbują obchodzić procedury. Na budowie mostu Północnego we wrześniu ubiegłego roku robotnicy znaleźli pocisk artyleryjski z czasów II wojny światowej. Jak twierdzą, kierownik robót kazał im... wyrzucić go w krzaki. Saperzy z Nowego Dworu Mazowieckiego zostali wezwani na miejsce, kiedy o sprawie dowiedziała się policja.
Podczas remontu torowiska na Nowowiejskiej przy pl. Zbawiciela operator koparki natknął się w ubiegłym tygodniu na niemiecki bunkier z czasów II wojny światowej.
Budowniczowie metra obawiają się niewybuchów pod ul. Świętokrzyską. Saperzy będą mieli pełne ręce roboty
– Z całą pewnością to jeden trzech schronów typu ringstand 58c zbudowany na przełomie lat 1944 i 1945 – uważa varsavianista Przemysław Boguszewicz. – Ich zadaniem było prowadzenie ostrzału wzdłuż ul. Nowowiejskiej w kierunku dzisiejszego pl. Politechniki, od Mokotowskiej do pl. Trzech Krzyży oraz wzdłuż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta