Nowe orzecznictwo sądów dotyczące wypadków przy pracy
Zawał serca w trakcie wykonywania obowiązków służbowych nie musi być zdarzeniem, w związku z którym ZUS przyzna pracownikowi jakiekolwiek świadczenia. Zostanie tak zakwalifikowany, gdy jest efektem silnego, nadzwyczajnego stresu
Pracownicy nieustannie ulegają wypadkom, które w ich mniemaniu powinny zostać zakwalifikowane jako wypadki przy pracy. Z takimi bowiem zdarzeniami wiązać się będą określone świadczenia.
Sąd Najwyższy regularnie wypowiada się co do tego, co jest, a co nie jest wypadkiem przy pracy, i w zakresie należnych świadczeń oraz możliwości pociągnięcia szefa do odpowiedzialności na podstawie przepisów kodeksu cywilnego.
Jakie zatem kryteria musi spełniać dane zdarzenie, aby zostało uznane za wypadek przy pracy? Określa je art. 3 ustawy z 30 października 2002 o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU z 2009 r. nr 167, poz. 1322 ze zm., dalej ustawa wypadkowa). Według tego przepisu wypadek przy pracy to
- zdarzenie nagłe,
- wywołane przyczyną zewnętrzną,
- powodujące uraz lub śmierć,
- które nastąpiło w związku z pracą podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych, podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia lub w czasie pozostawania pracownika do dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.
Wszystkie przesłanki muszą zostać spełnione łącznie, a brak jednej przesądza o braku prawa do świadczeń z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta