Jak rozliczyć obrót złomem
Sprzedaż złomu między podatnikami traktowana jest podobnie jak import usług lub wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Podatek nalicza nabywca. Ma to uniemożliwić wyłudzenia
Od 1 kwietnia 2011 obowiązują nowe zasady opodatkowania dostaw złomu między podatnikami VAT. Transakcje takie są rozliczane na zasadzie samoopodatkowania (reverse charge).
Oznacza to, że podatnikiem z tytułu takiej dostawy jest nabywca złomu, a nie, jak dotychczas, jego sprzedawca. Celem tych zmian było zwalczanie nadużyć w obrocie złomem polegających na wyłudzeniach zwrotu podatku.
Jak było...
Do końca marca 2011 dostawę złomu opodatkowywano na zasadach ogólnych. Oznacza to, że to dostawca, będący podatnikiem VAT, był zobowiązany do jej opodatkowania i uwzględnienia w deklaracji składanej w urzędzie skarbowym. Do 31 marca 2011 sprzedawca wystawiał fakturę, na której wykazywał właściwą stawkę podatku (do końca 2010 r. było to 22 proc., począwszy od 1 stycznia 2011 r. 23 proc.).
Przy dostawach określonych rodzajów złomu obowiązek podatkowy powstawał na zasadach szczególnych (zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 5 ustawy o VAT). Nabywca, który był czynnym podatnikiem VAT, miał prawo do odliczenia podatku wykazanego na fakturze otrzymanej od dostawcy (o ile oczywiście nabycie było związane z czynnościami opodatkowanymi).
...a jak jest obecnie
Od 1 kwietnia 2011 obowiązuje mechanizm „odwrotnego obciążenia” (ang. reverse charge) przy dostawach złomu między podatnikami VAT. W założeniu polska...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta