Osobę, która odchodzi z firmy, musimy rozliczyć z ZUS
Zwalniasz zatrudnionego na etacie lub kończysz współpracę ze zleceniobiorcą, zmieniasz rodzaj umowy w trakcie miesiąca? Jeśli tak, musisz dopełnić formalności i wyrejestrować taką osobę z ubezpieczeń oraz rozliczyć jej ostatni przychód
Stosunek pracy to zawsze obowiązkowy tytuł do wszystkich ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego. Osobę, która w tej formie jest zatrudniona, płatnik składek (pracodawca) zgłasza do ZUS w terminie siedmiu dni od daty powstania obowiązku ubezpieczenia, na druku ZUS ZUA.
Pracownik pozostaje w tych ubezpieczeniach od dnia nawiązania stosunku pracy, tj. od dnia rozpoczęcia pracy określonego w umowie lub od dnia zawarcia umowy, jeśli terminu tego nie określono, do dnia ustania tego stosunku.
W okresie zatrudnienia na płatniku składek spoczywają obowiązki związane z comiesięcznym rozliczaniem z ZUS. Cała procedura obejmuje obliczenie, potrącenie z przychodu pracownika należnych składek, wypełnienie raportów imiennych i deklaracji zbiorczej oraz terminowe opłacenie należności z nich wynikających. I tak za każdy miesiąc kalendarzowy.
Oczywiście po drodze mogą nastąpić zmiany danych wcześniej wpisanych w zgłoszeniu, np. identyfikacyjnych pracownika, o których też trzeba zawiadomić ZUS poprzez złożenie odpowiedniego formularza (ZUS ZIUA przy korekcie/zmianie danych identyfikacyjnych).
Gdy stosunek pracy ulega rozwiązaniu, zanika automatycznie tytuł ubezpieczenia. Każda osoba, w stosunku do której wygasł tytuł do ubezpieczeń społecznych, podlega wyrejestrowaniu z nich. Zgłoszenie wyrejestrowania na druku ZUS ZWUA płatnik składek musi złożyć w terminie siedmiu dni od daty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta