Odbudowa stolicy w UNESCO
Dokumenty Biura Odbudowy Stolicy zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zbiór powstały w latach 1945 – 1953 liczy 14 tys. 679 archiwaliów. Wśród nich są m.in. fotografie, mapy i ryciny, obrazujące skalę zniszczeń Warszawy w trakcie wojny oraz plany i projekty jej odbudowy.
– To niepowtarzalne źródło wiedzy, dokumentujące zakres podjętych prac i dokonanej rekonstrukcji miasta, szczególnie jego historycznej części – Starego Miasta – tłumaczy Ryszard Wojtkowski, dyrektor Archiwum m.st. Warszawy.
Wszystkie dokumenty zostały odnowione i zdigitalizowane.
– Cyfrowe kopie postanowiliśmy udostępnić w naszej pracowni naukowej, a także w portalu internetowym www.szukajwarchiwach.pl – opowiada dyr. Wojtkowski.
W sobotę z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów w Pałacu Staszica odbędzie się II Warszawski Piknik Archiwalny. Będzie można m.in. obejrzeć filmy i wysłuchać nagrań radiowych z zasobów Filmoteki Narodowej i Polskiego Radia.
Od niedzieli w galerii plenerowej na Krakowskim Przedmieściu u zbiegu z ul. Traugutta można oglądać wystawę „Pamięć Warszawy. Pamięć Polski. Pamięć Świata", na której zaprezentowano archiwalia BOR.