Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czas na zmianę

10 czerwca 2011 | Eko+ | Renata Mazurowska
źródło: Corbis

Strach przed zmianą działa jak radar. Zapewnia nam poczucie bezpieczeństwa, chroni od cierpienia. W rzeczywistości jednak często nie pozwala na realizację marzeń. Jak go oswoić?

Zazwyczaj piszemy złe scenariusze wydarzeń i to one powstrzymują nas przed decyzjami zmierzającymi ku zmianie. Niektórych z nas wstrzymuje też poczucie winy – że stawiamy swoje potrzeby ponad potrzeby innych, że nasz sukces jest dla nas ważniejszy niż powodzenie innych osób – nie podejmujemy więc działań w obawie, by inni nie poczuli się gorzej lub całkiem źle.

Boimy się zmian w pracy – bo wystarczająco ciężko jest nam w obecnej. Jakakolwiek zmiana kojarzy nam się z wysiłkiem, by podołać nowym obowiązkom, i czasem, który będziemy musieli poświęcić na wdrożenie umiejętności.

Obawiamy się też zmian w relacjach. Boimy się skończyć związek, bo nie wierzymy, że możemy żyć sami, że damy sobie radę psychicznie i finansowo, że spotkamy kogoś lepszego. W stałych relacjach nie podnosimy trudnych tematów, by nie psuć atmosfery, co niechybnie doprowadziłoby do rozstania.

Ale dlaczego zmiana musi kojarzyć nam się tylko ze złym?

– Istnieje duża różnica w postrzeganiu zmian w krajach europejskich i USA – mówi „Rz" dr Jarosław Pasek, socjolog.

– Europejczycy, Polacy w szczególności, często się obawiają zmian, co jest związane z uwarunkowaniami historycznymi i kulturowymi, ale też z ograniczonymi zasobami. W Stanach zmiana kojarzona jest z postępem – społecznym, technologicznym, naukowym, ale też osobistym – z możliwością kariery lub zdobycia majątku....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8950

Spis treści
Zamów abonament