Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niewypłacalnemu dłużnikowi lepiej podarować długi

15 czerwca 2011 | Prawo i praktyka | Anna Skórka

Gdy nie ma szans na odzyskanie wierzytelności, warto ją umorzyć, zanim dojdzie do przedawnienia. Dzięki temu jej wartość netto można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Pozwala to choć trochę ograniczyć poniesione straty.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 44 ustawy o CIT nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów umorzonych wierzytelności, z wyjątkiem tych, które uprzednio zostały przez podatnika zarachowane jako przychody należne.

Jednym z warunków umożliwiających zaliczenie wierzytelności do kosztów podatkowych jest zatem wykazanie jej jako przychód podatkowy.

Oznacza to, że jeśli np. wierzyciel wierzytelność kupi i następnie po uzyskaniu akceptacji dłużnika umorzy wierzytelność, to nie ma prawa zwiększyć kosztów uzyskania przychodów. Kwota nie była bowiem wcześniej zaliczona do przychodów należnych.

Drugi warunek zawarty jest w art. 16 ust. 1 pkt 20 ustawy o CIT. Z przepisu tego wynika, że nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8954

Spis treści

Kariera i Biznes

Zamów abonament