Oddzielne czynności czy świadczenie kompleksowe
Niekiedy na jeden kontrakt składa się wiele elementów, które mogłyby być odrębnymi dostawami czy usługami, ale są ze sobą związane i dla odbiorcy stanowią jedną całość. Pojawiają się wtedy wątpliwości co do sposobu ich rozliczenia
- Zawarliśmy z niemieckim kontrahentem umowę na modernizację systemu sterowania ciągami technologicznymi, która obejmuje dostawę sprzętu i licencji oprogramowania, aktualizację oprogramowania oraz usługi związane z zainstalowaniem i uruchomieniem dostarczonego sprzętu i oprogramowania oraz z przeniesieniem baz danych w modernizowanym systemie.
W efekcie otrzymamy od kontrahenta sprzęt, dokumentację i licencję na zmodernizowaną wersją systemu. Wynagrodzenie zostało ustalone w jednej kwocie za całość działań wynikających z umowy, a płatność następuje w czterech ratach, skalkulowanych odpowiednio do etapów jej wykonania. Przy czym pierwsza płatność ma nastąpić bezpośrednio po podpisaniu umowy (de facto jest to zaliczka), a w pierwszym etapie kontrahent zajmie się pracami koncepcyjnymi i projektowymi.
Największa płatność nastąpi po zakończeniu dostawy sprzętu (niewątpliwie największa wartościowo część kontraktu), następna po testowaniu systemu i pracach próbnych, reszta po pełnym zaakceptowaniu prac. Jak powinniśmy rozliczyć VAT od tej transakcji? – pyta czytelnik.
Należy odpowiedzieć na pytanie, z jakimi czynnościami mamy tu do czynienia na gruncie podatku od towarów i usług, a przede wszystkim czy jest to umowa obejmująca kilkanaście samodzielnych i odrębnych świadczeń, w tym dostaw towarów i świadczenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta