Bez L4 pracownik nie dostanie pieniędzy za pobyt na odwyku
Zaświadczenie ze szpitala to za mało, by wypłacić zatrudnionemu zasiłek chorobowy. Pracodawca naliczy go dopiero wtedy, gdy otrzyma zwolnienie lekarskie
- Pracownik w wieku poniżej 50 lat dostarczył zaświadczenie ze szpitala, w którym jest napisane, że planowany pobyt wynosi osiem tygodni i zaczyna się od 24 maja 2011 (leczenie: psychoterapia uzależnień). Nie przedstawił natomiast żadnego zwolnienia lekarskiego. Jak to wykazać w ZUS i jak wyliczyć wypłatę netto, jeśli zarabia minimum ustawowe (1386 zł) – pyta czytelniczka.
Za maj przysługuje pracownikowi wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca. Jeżeli nie dostarczył zaświadczenia lekarskiego na druku ZUS ZLA do dnia sporządzenia listy płac, to za okres od 24 do 31 maja nie otrzyma świadczenia chorobowego.
Zasiłek chorobowy będzie przysługiwał dopiero po okazaniu stosownego zaświadczenia lekarskiego o pobycie w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej.
Zawiadomienie o absencji
Przyczynami usprawiedliwiającymi nieobecność zatrudnionego w pracy są zdarzenia i okoliczności określone w przepisach prawa pracy, które uniemożliwiają stawienie się w firmie i wykonywanie zadań. Mogą to być również inne przypadki, które wskaże pracownik, a jego szef uzna je za usprawiedliwiające absencję.
Podwładny zawsze powinien uprzedzić pracodawcę o przewidywanym okresie nieobecności w pracy i jej przyczynie, jeśli ją z góry zna lub może przewidzieć. A gdy nie będzie to możliwe, musi niezwłocznie – nie później jednak niż w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta