Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie tylko bezpośredni szef ma prawo zatrudniać i zwalniać

15 czerwca 2011 | Prawo i praktyka | Tomasz Poznański

To pracodawca poniesie konsekwencje, jeśli prokurent umocowany do czynności związanych z nawiązaniem lub zakończeniem stosunku pracy przekroczy swoje kompetencje

Prokurent to osoba, która ułatwia funkcjonowanie podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Może nim być osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych. Gdy uzyskuje ten status, działa samodzielnie (prokura samoistna) lub wspólnie z innymi osobami (prokura łączna).

Informację o tym, że komuś udzielono prokury (później też o jej wygaśnięciu) należy zgłosić do rejestru przedsiębiorców, tak aby osoby trzecie mogły z łatwością sprawdzić umocowanie (art. 1098 § 1 k.c.). Niezwykle istotne jest to, że nie można ograniczyć prokury ze skutkiem wobec osób trzecich.

Wespół zespół

Firma, która upoważnia prokurenta do działania łącznie z inną osobą – w spółkach kapitałowych z reguły z jednym z członków zarządu, natomiast w spółkach osobowych zazwyczaj z jednym ze wspólników – może mieć pełną kontrolę nad poczynaniami prokurenta.

Każda czynność prawna wymaga bowiem co najmniej dwóch podpisów. W takiej sytuacji samodzielne decyzje prokurenta są nieskuteczne.

Przykład 1

Pan Jan

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8954

Spis treści

Kariera i Biznes

Zamów abonament